پنج شنبه 09 بهمن 1393
صفحه اصلی
عناوین اخبار
  RSS
EN   AR   FR
 • تیتر اخبار
 • |
 • سیاست داخلی
 • |
 • مجلس
 • |
 • سیاست خارجی
 • |
 • دولت

 • خبر
  به راحتی به رییس جمهور اتهام می زنید
  در نامه انتقاد آمیز احمدی نژاد به رییس قوه قضاییه مطرح شد؛
  به راحتی به رییس جمهور اتهام می زنید
  در حالی که جنابعالی به آسانی به رئیس جمهوری که نماینده ملت و مجری قانون اساسی است اتهام می‌زنید آیا می‌توان برای آحاد مردم که پشتیبان خاصی جز خداوند ندارند امنیت قضایی متصور بود؟

  رییس جمهور در نامه‌ای به آیت الله صادق لاریجانی با اشاره به اینکه در اصول قانون اساسی لزوم اجازه، موافقت و یا مصلحت اندیشی قوه قضائیه در اجرای وظایف قانونی رییس جمهوری پیش بینی نشده است، تاکید کرد: به استناد اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل ۱۱۳ و سوگند شرعی اصل ۱۲۱، مصمم به اجرای کامل قانون اساسی و اصلاح اساسی و ریشه‌ای امور کشور هستم و مطمئناً با سرکشی از زندان‌ها و برخی دادگاه‌ها نحوه اجرای اصول قانون اساسی و رعایت حقوق اساسی ملت را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را به ملت بزرگ و مقام معظم رهبری تقدیم خواهم کرد.

  به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از نامه خود به رئیس قوه قضائیه، تصریح کرد: اتفاقاً رفع ریشه‌ای مشکلات مزمن اقتصادی کشور ایجاب می‌نماید که علاوه بر اقدامات صرف اقتصادی، نحوه اعمال عدالت و برخورد با مفاسد اقتصادی و رانت خواری‌های عده‌ای خاص و ایجاد امنیت عمومی اقتصادی که در تمهید فضای سالم اقتصادی و اثر بخش بودن سیاست‌ها و برنامه-های اقتصادی دولت نقش تعیین کننده دارد، نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد اموری که جزء‌وظایف اصلی قوه قضائیه بوده و از این جهت نقش این قوه را ممتاز کرده است تا جایی که به اعتقاد بسیاری از علما وظیفه قطعی و لاینفک حکومت قضاوت است. متاسفانه گزارش مستند و دقیقی از انجام این وظایف قوه قضائیه در دسترس نیست.

  متن نامه محمود احمدی‌نژاد به رییس قوه قضائیه شرح زیر است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آیت الله صادق لاریجانی

  رئیس محترم قوه قضائیه

  سلام علیکم

  پاسخ مورخه ۹۱. ۰۷. ۳۰ جنابعالی که با مُهر «خیلی محرمانه» ارسال گردید واصل و موجب تشدید نگرانی اینجانب از نحوه اجرای اصول متعدد قانون اساسی از سوی ریاست محترم قوه قضائیه گردید. از آنجا که این مکاتبات مربوط به حقوق اساسی ملت است ضرورتی به محرمانه بودن ندارد، درباره نامه فوق نکات زیر را متذکر می‌گردم:

  ۱- بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی رئیس جمهوری به عنوان منتخب ملت بالا‌ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری و رئیس قوه مجریه و به علاوه مجری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین بر اساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی ریاست جمهوری با سوگند شرعی متعهد به صیانت از حقوق اساسی ملت شده است. متن اصول فوق کاملاً‌روشن است. صیانت از حقوق اساسی ملت از منظر تدوین کنندگان قانون اساسی آنقدر مهم بوده است که در متن سوگند شرعی ریاست جمهوری به وضوح درج شده است و تفاسیر متعدد شورای محترم نگهبان نیز بر این مسئولیت و اختیار خطیر رئیس جمهوری تاکید دارد.

  ۲- اینجانب بر اساس وظیفه قانونی، بررسی نحوه اجرای اصول قانون اساسی در آن قوه از جمله نحوه دادرسی را در برنامه کاری خود داشته‌ام. از سال ۸۸ چندین بار با جنابعالی مکاتبه و مواردی از قانون اساسی را تذکر داده‌ام لیکن از علنی کردن آن‌ها خودداری نموده‌ام. در سخنرانی‌های عمومی تذکرات لازم برای اجرای عدالت و رسیدگی دقیق به حقوق مردم داده‌ام. به خصوص در جلسه مورخه ۹۱. ۰۴. ۰۶ مسئولین قضایی در مشهد مقدس نگرانی خود را دربارة اهتمام کافی قوه قضائیه به تامین و رعایت حقوق اساسی ملت مندرج در اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصول۲، ۳، ۶، ۹، ۱۹، ۲۰، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷، ۳۲، ۳۴، ۳۵، ۳۶، ۳۷، ۳۸ و ۳۹ به صراحت اعلام نمودم.

  ۳- در نامه خود فرموده‌اید که رئیس جمهوری قبل از برنامه ریزی برای سرکشی به زندان باید از قوه-قضائیه اجازه بگیرد. دو بار هم تاکید کرده‌اید که سرکشی به زندان اوین به مصلحت نمی‌باشد و یک بار هم فرموده‌اید که موافق نیستید. باید یادآور شوم که در اصول قانون اساسی لزوم اجازه یا موافقت و یا مصلحت اندیشی قوه قضائیه در اجرای وظایف قانونی رئیس جمهوری پیش بینی نشده است.

  چگونه جنابعالی اجرای قانون اساسی را به مصلحت نمی‌دانید. اگر این نگاه بر کل فعالیت‌های قوه قضائیه حاکم باشد آیا نمی‌شود تصور کرد که برخی از اصول قانون اساسی و حقوق اساسی مردم با مصلحت اندیشی و تشخیص شخصی در قوه قضائیه متوقف شده و یا نادیده انگاشته می‌شود. متاسفانه جنابعالی قبلاً اعلام کرده‌اید که وجود هیئت منصفه مطبوعات که صراحت اصل ۱۶۸ قانون اساسی است را قبول ندارید که در این مورد حضوری تذکر دادم. اما متاسفانه ظاهراً بخشی از اقدامات قوه قضائیه درباره مطبوعات و رسانه‌ها با همین نگاه انجام می‌گیرد.

  ۴- در نامه فوق با استناد به عناوینی چون ضرورت رسیدگی به معیشت مردم و یا اینکه یکی از منتسبین نزدیک اینجانب (آقای جوانفکر مدیر روزنامه ایران) مشغول تحمل کیفر در زندان اوین است و یا اینکه چرا در سال هفتم ریاست جمهوری سرکشی انجام می‌شود و یا اینکه نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری بعدی هستیم، سرکشی از زندان اوین را دارای شائبه سیاسی و حمایت از مجرم تلقی فرموده‌اید:

  اولاً به استناد کدام اصل از اصول قانون اساسی جنابعالی می‌توانید امری را تفسیر سیاسی کنید و مانع از اجرای قانون اساسی شوید.

  ثانیاً آیا به عنوان رئیس قوه قضائیه می‌توانید به استناد تشخیص سیاسی خود حکمی صادر نمائید.

  ثالثاً مگر بناست قوه قضائیه و یا زندان اوین در انتخابات آتی نقشی ایفا نمایند.

  رابعاً آیا جنابعالی برنامه‌های کاری و اجرای وظایف مندرج در قانون اساسی و اصل قضاوت را منوط به شرایط سیاسی می‌دانید.

  خامساً به راحتی به اینجانب اتهام «حمایت از مجرم» زده‌اید. گرچه اینجانب حکم علیه آقای جوانفکر را بر خلاف عدالت می‌دانم ولیکن محاکمه تمام شده و ایشان در حال تحمل مجازات است. چگونه ممکن است سرکشی به زندان حمایت از مجرم تلقی شود. به علاوه شما از کجا می‌دانید که دیدار با ایشان در برنامه کاری اینجانب بوده است.

  در حالی که جنابعالی به آسانی به رئیس جمهوری که نماینده ملت و مجری قانون اساسی است اتهام می‌زنید آیا می‌توان برای آحاد مردم که پشتیبان خاصی جز خداوند ندارند امنیت قضایی متصور بود. ضمن احترام عمیق به خیل عظیم قضات متعهد و کارکنان شریف قوه قضائیه باید اذعان نمایم که برخی معتقدند این رفتار به یک رویه در مسئولین بلند مرتبه قوه قضائیه تبدیل شده است. توجه شما را به برخورد سخنگوی قوه قضائیه با سئوال خبرنگار جلب می‌نمایم. لازم به ذکر است که آقای جوانفکر مشاور مطبوعاتی اینجانب بوده ولیکن هیچ نسبتی با اینجانب دور یا نزدیک ندارد.

  سادساً‌ آیا به نظر جنابعالی اجرای اصول قانون اساسی می‌تواند تحت تاثیر سالهای مختلف مسئولیت یک مسئول متوقف و یا دگرگون شود. آیا باید پذیرفت که بسیاری از رفتار‌ها و مواضع در قوه قضائیه تحت تاثیر حوادث سیاسی است.

  سابعاً اتفاقاً‌رفع ریشه‌ای مشکلات مزمن اقتصادی کشور ایجاب می‌نماید که علاوه بر اقدامات صرف اقتصادی، نحوه اعمال عدالت و برخورد با مفاسد اقتصادی و رانت خواری‌های عده‌ای خاص و ایجاد امنیت عمومی اقتصادی که در تمهید فضای سالم اقتصادی و اثر بخش بودن سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت نقش تعیین کننده دارد، نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد. اموری که جزء‌وظایف اصلی قوه-قضائیه بوده و از این جهت نقش این قوه را ممتاز کرده است تا جایی که به اعتقاد بسیاری از علما وظیفه قطعی و لاینفک حکومت قضاوت است. متاسفانه گزارش مستند و دقیقی از انجام این وظایف قوه قضائیه در دسترس نیست.

  ثامناً در حالیکه به فرموده امام راحل (ره) زندان باید دانشگاه باشد و علی القاعده درب آن به روی اقشار مختلف از جمله حقوقدانان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و محققین علوم انسانی و دانشجویان و مددکاران اجتماعی باز باشد، بازدید رئیس جمهوری که انتظار می‌رفت با استقبال مسئولین قوه قضائیه مواجه شود، شائبه‌ای ایجاد نمی‌کند بلکه مخالفت با این امر شائبه‌های زیادی ایجاد خواهد کرد.

  تاسعاً آیا قابل قبول است که اینجانب نیز پرداخت بودجه‌های کلان به قوه قضائیه را به مصلحت ندانم.

  ۵- ضمن تذکر اصول ۶۱، ۱۱۳، ۱۲۱، ۱۶۱ و بند ۲ اصل ۱۵۶ اعلام می‌دارم که به استناد اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل ۱۱۳ و سوگند شرعی اصل ۱۲۱، مصمم به اجرای کامل قانون اساسی و اصلاح اساسی و ریشه‌ای امور کشور هستم و مطمئناً با سرکشی از زندان‌ها و برخی دادگاه‌ها نحوه اجرای اصول قانون اساسی و رعایت حقوق اساسی ملت را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را به ملت بزرگ و مقام معظم رهبری تقدیم خواهم کرد. انشاء‌الله.

  در انجام این وظیفه سنگین یاری همه قوا و دلسوزان و لطف خدای متعال را می‌طلبم.

  محمود احمدی‌نژاد

   

  پایان پیام
   

  عضویت در خبرنامه ایلنا
  نام و نشان: ایمیل*:

  نظرات
  ناشناس 1391-08-01, 19:02:27 منفی 6 مثبت 46 پاسخ
  آقای رییس جمهور همیشه نشان داده اند که با بحران سازی نقاط ضعفشان را می پوشانند این بار که نقاط ضعف ایشان به حدی آشکار هست که برای عموم مسجل است به سیم آخر زده اند تا باز هم کوتاهی های خودشان و تیمشان را با ایجاد بحران از اذهان پاک کنند امیدوارم بقیه قوا وارد بازی شناخته شده ایشان نشوند و با آرامش ولی جدیت موضوع کوتاهی های جدی ایشان و تیمشان که منجر به کاهش ارزش پول ملی کشورمان تا یک چهارم گردید و انزوای کامل بین المللی را مورد رسیگی قرار دهند
   

  hamid s 1391-08-01, 19:40:39 منفی 50 مثبت 13 پاسخ
  داش محمود دمت گرم به خدا. 10 بار دیگه کاندید بشی رای میدم بهت. کارت درسته.


   

  ايراني اصل 1391-08-08, 11:15:07
  نظرات چیزی نمیگم بهت خدا هدایت كند شمارا
   


  ناشناس 1391-08-01, 21:15:06 منفی 27 مثبت 8 پاسخ
  میخواد جمشید بسم اله معرفی کنه بابا بزاری بره تو زندان
   

  ناشناس 1391-08-01, 21:33:41 منفی 5 مثبت 55 پاسخ
  چرا به کهریزک سر نزدی پس؟
   

  اسدی 1391-08-01, 21:36:11 منفی 45 مثبت 6 پاسخ
  احسن به دکتر
   

  سید 1391-08-01, 21:39:43 منفی 5 مثبت 59 پاسخ
  آقای احمدی نژاد
  چرا زمانی که فله ای مردم را به زندان می انداختند شما قانون اساسی قانون اساسی نمی کردید؟ حالا که آقای روزنامه ایران را به زندان محکوم شده وشما قبول ندارید کلی از بند های قانون اساسی را ردیف می کنید؟
   

  Roya 1391-08-01, 21:56:41 منفی 49 مثبت 6 پاسخ
  آفرین. موفق باشی و خدا حفظت کنه آقای دکتر احمدی نژاد.
   

  سید 1391-08-02, 00:15:49 منفی 52 مثبت 7 پاسخ
  احمدی دوست داریم . احمدی دوست داریم

   

  حسن خزائی 1391-08-02, 02:10:54 منفی 48 مثبت 8 پاسخ
  با سلام و احترام
  من به شما رای نداده بودم .
  ولی امروز واقعا" از داشتن رئیس جمهوری مثل شما خیلی خوشحالم که برای اجرای قانون اساسی پافشاری می کنید .زنده باد دکتر احمدی نژاد.زنده باد جمهوری اسلامی ایران.یا علی مدد.
   

  ابوالفضل 1391-08-02, 07:25:54 منفی 46 مثبت 11 پاسخ
  یک جا هم که رئیس جمهورمی خواهد کارقانونی کند می گویند به مصلحت نیست شائبه ایجاد می کند
   

  الهام 1391-08-02, 09:08:34 منفی 2 مثبت 26 پاسخ
  خدايا به تو پناه مي‌بريم از روز حساب
   

  ناشناس 1391-08-02, 09:38:47 منفی 5 مثبت 48 پاسخ
  چرا به کهریزک سر نزدی پس؟
   

  حسين 1391-08-02, 14:23:41 منفی 6 مثبت 43 پاسخ
  يك ضرب مثلي هست ميگه هر بريزي به آش ات آن مياد به قاشق ات
   
  جمشيد 1391-08-02, 17:18:15
  نظرات آره حسین آقا اونكه گفتی ضرب المثل تركی یه كه میگه: هرنه تُهسن آشووا او چیخار قاشقووا
   


  ايراني 1391-08-02, 16:45:50 منفی 4 مثبت 25 پاسخ
  تمام كن اين بازي ها را
   

  سیاوش امینی 1391-08-02, 19:43:10 منفی 31 مثبت 5 پاسخ
  درود بردکترمحمود احمدی نژاد،عزیز ایران.دکتر ما دوست داریم همیشه.درود برشرف وغیرت ایرانیت دکتر جون.
   

  تهراني 1391-08-03, 09:37:12 منفی 6 مثبت 32 پاسخ
  خيلي عجيبه رييس بعد از 8 سال از اصول قانون اساسي ميگه.
   

  عبدالله 1391-08-04, 07:25:53 منفی 4 مثبت 27 پاسخ
  جناب آقاي دكتر ،شما آن زمان به معترضان به نتيجه انتخابات خس و خاشاك گفتيد و حالا از حقوق مردم و قانون اساسي صحبت ميكنيد .
   

  ناشناس 1391-08-04, 13:46:24 منفی 6 مثبت 18 پاسخ
  آقای رییس جمهور، به چه حقی به خودتان اجازه می دهید به نماینده و انتخاب شده مقام معظم رهبری اینگونه نامه تندی بزنید؟؟؟
   

  ناشناس 1391-08-05, 01:10:21 منفی 2 مثبت 3 پاسخ
  نمی دونم دوستان یادشون هست یا نه که مشایی پس از مدت ها سکوت در مراسمی گفت:"نامه می بینم"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  واقعا مشایی کیه؟
  این رو بخونین
  http://www.khabaronline.ir/detail/194796/politics/government

   

  کیومرث دانشگو 1391-08-05, 13:28:05 منفی 17 مثبت 6 پاسخ
  با سلام به رهبر عزیز و دیگر مسئولین بلند پایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سلام خالصانه و گرم خدمت رئیس جمهور محبوب و شجاع ملت ایران زمین از جنابعالی خواهشمندم با دیگر رئیسان قوا متحد و دوست و برادر بوده و مشکلات اساسی مردم را حل و فصل کنید و جناج بازی نکنید در این بر هه حساس که بدخواهان و جبهه استکبار علیه ملت بزرگ ایران صف آرایی نموده اند وحدت کلمه رمز پیروزی ماست انشاء الله
   

  ناشناس 1391-08-05, 22:12:38 منفی 2 مثبت 14 پاسخ
  بابا اونارو بی خیال شو فکر حقوق ناچیزو عقب افتاده کارگرا باش
   

  ایرانی 1391-08-09, 11:27:43 منفی 2 مثبت 1 پاسخ
  از روز اولی که محمود عزیز به ریاست جمهوری انتخاب شد خیلی ها نخواستند اب خوش از گلوی این خادم واقعی پایین بره چون منافعشان را درخطر میدیدند. خدا با محمود عزیز هست وخواهد بود وسنگ اندازان. روزی حسابشان راخدا خواهد داد.انشا ئ الله
   
  علي 1391-08-10, 14:53:52
  نظرات برادر شما درست می گوئید ظاهراً در كتابها معنی كلمه (خادم)را اشتباه نوشته اند
   


  aho 1391-08-10, 12:15:01 منفی 0 مثبت 0 پاسخ
  بترسيد از عذاب الهي
   
  حسين 1391-08-10, 14:56:35
  نظرات آقای aho كی بترسد از خدا مسئولین یا مردم كه زیر فشار گرانی له میشوند؟
   


  خیر خواه 1391-08-11, 00:14:53 منفی 0 مثبت 0 پاسخ
  بعضی از مردم می گویند اگر به جهنم مارا ببرند به خاطر اعمال نادرست خودمان است،ولی زیر فشار گرانی ها ما داریم له می شویم چه گناهی مرتکب شده ایم؟
   

  مردم 1391-08-16, 20:48:25 منفی 0 مثبت 0 پاسخ
  مردم يادشان نرفته چه كساني را به جرم اختلاس و گرانيهاي بي رويه بازداشت كرده و هنوز حكمي بر عليه انها صادر نشده.
   

  آخرین اخبار

  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت

  Alternative content

  Alternative content

  Alternative content

  Alternative content

  مشاهده وب سایت

  Alternative content  پربیننده‌ترین خبرها