شنبه 09 اسفند 1393
صفحه اصلی
عناوین اخبار
  RSS
EN   AR   FR
 • تیتر اخبار
 • |
 • جانبازان و معلولان
 • |
 • ورزش ایران
 • |
 • ورزش جهان
 • |
 • کشتی
 • |
 • فوتبال
 • |
 • بانوان
 • |
 • بازی های آسیایی اینچئون
 • |
 • جام جهانی 2014

 • خبر
  عارف ربطی: خطیب اوزان کشتی را بلد نبود!/او باید بازخواست شود
  افشاگری های دبیر پیشین علیه سرپرست پیشین؛
  عارف ربطی: خطیب اوزان کشتی را بلد نبود!/او باید بازخواست شود
  خطیب می خواست من کار غیرقانونی بکنم/35 هزار دلار پول فدراسیون را به شخصی به نام فتاحی دادند/مشاوران خطیب از مشاوران رئیس جمهور هم بیشتر بودند/او خودسر بود و هیچ مشورتی باکسی نمی کرد.

  عارف ربطی دبیر پیشین فدراسیون کشتی بخشی از دلایل برکنار شدنش از فدراسیون کشتی را افشا کرد. او همچنین به انتقاد شدید از حجت اله خطیب پرداخت تاکید کرد که وی باید به خاطر بدهی 5 میلیاردی اش مورد بازخواست قرار گیرد.

  به گزارش ایلنا، شاید خیلی خوشبینانه باشد اینكه فكر كنیم كشتی ایران در طول 23 ماه اخیر آب خوش از گلویش پائین رفته باشد. این را می‌توان صراحتا حتی در مورد روزهایی گفت كه محمد بنا با كشتی فرنگی ایران برای اولین بار در تاریخ خود قهرمان المپیك 2012 لندن شد یا روزی كه كشتی آزاد ایران با شكست آمریكا بر فراز كشتی آزاد جهان ایستاد.
  دو سال پیش در چنین روزهایی بود كه محمد عباسی وزیر ورزش دولت محمود احمدی‌نژاد دست به تغییرات در راس فدراسیون كشتی زد. او ابتدا محمدرضا یزدانی خرم را بركنار و سپس حجت‌ا... خطیب را جایگزینش كرد. تغییراتی كه به مزاق كمتر گوش شكسته‌ای از جامعه كشتی خوش آمد. خطیب آمد تا بر حسب حكم عباسی سه ماه بعد انتخابات فدراسیون كشتی را برگزار و رئیس این فدراسیون را معرفی كند. اتفاقی كه 20 ماه بعد از سه ماه فرصت قانونی آن هم رخ نداد و سرانجام حجت‌ا... خطیب رفت. او چند روز پیش رفت و حالا رسول خادم سرپرست فدراسیون كشتی است؛ فدراسیونی كه انتخاباتش لغو شده و بلاتكلیفی همچنان در ورزش اول كشور موج می‌زند. عارف ربطی دبیر پیشین فدراسیون كشتی بعد از محمد علی صنعتكاران مطرح‌ترین كسی بود كه در دوره مدیریت خطیب عطای كار را به لقایش بخشید و رفت. او كه به شدت با خطیب به مشكل خورد و حتی درگیری‌های لفظی هم با وی پیدا كرد، چند روز بعد از رفتن خطیب جزئیات بسیاری را از دوران همكاری‌اش با سرپرست پیشین فدراسیون كشتی افشا می‌كند. او معتقد است كه خطیب به خاطر بدهی 5 میلیاردی‌اش باید بازخواست شود و جزئیاتی را هم از دلایل به وجود آمدن این بدهی كلان افشا می‌كند. گفت‌وگوی ما با دبیر پیشین فدراسیون كشتی را در زیر بخوانید:

  از انتصاب رسول خادم به عنوان سرپرست فدراسیون كشتی شروع كنیم. این تصمیم سرپرست وزارت ورزش و در كنار آن لغو انتخابات فدراسیون كشتی را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
  رسول خودش از گوش شكسته‌های كشتی است و تحصیلات عالیه هم دارد. ما انتصاب او را به فال نیك می‌گیریم اما بهتر بود در این برهه رئیس فدراسیون را انتخاب می‌كردند. به نظرم در این شرایط كشتی با سرپرست به روال نامطلوب گذشته‌اش ادامه خواهد داد و رسول خادم هم بعید است بتواند كار بزرگی انجام دهد. انتخاب خادم به طور كل اگر نگاه كنیم یك مسكن مقطعی برای كشتی بود. در بحث لغو انتخابات فدراسیون كشتی هم دو بحث وجود دارد. اول دعوای كمیته و وزارت ورزش است كه در طول چند ماه اخیر بسیاری از فدراسیون‌ها را بلاتكلیف كرد و بعد هم مشكل اساسنامه‌ای این فدراسیون. من فكر می‌كنم اساسنامه فدراسیون كشتی هنوز ایراداتی دارد كه مانع از برگزاری انتخابات این فدراسیون می‌شود.

  اما بعید است طبق آن چیزی كه مطرح می‌شود اساسنامه فدراسیون كشتی مشكلی داشته باشد؟
  اتفاقا آنطور كه من می‌دانم اساسنامه هنوز ایراداتی دارد كه مرتفع نشده. به نظرم اگر انتخابات تا قبل از رفع این موانع برگزار شود حتی ممكن است فدراسیون كشتی را با مصیبت تعلیق مواجه كند.

  حال كه انتخابات فدراسیون كشتی لغو شده، ثبت نام دوباره از كاندیداها را به صلاح می‌دانید؟
  دقیقا باید همین اتفاق بیفتد. الان برخی از كاندیداهای چند ماه پیش رفته‌اند پی‌كارشان و اصلا شاید به كشتی فكر هم نكنند. چه اصراری به برگزاری انتخابات با همان كاندیداها بود. كار عاقلانه در شرایط كنونی این است كه از كاندیداها مجددا ثبت نام به عمل آید و بعد هم برنامه عملی از آنها خواسته شود. چه فایده‌ای دارد هر كس از هر كجا آمد بخواهد كاندیدا شود؟ به نظرم وزارت ورزش در زمان ثبت نام كاندیداها باید برنامه آنها را هم مورد مطالعه قرار دهد و آنهایی كه بدون برنامه هستند را كنار بگذارد. متاسفانه ما دائما داریم همدیگر را دور می‌زنیم و این فایده‌ای برای آینده ندارد.

  نكته مهم در مورد انتخابات پیش‌روی فدراسیون‌ها اینكه، صالحی‌امیری عنوان داشته وزارت ورزش از این پس در انتخابات از گزینه خاصی حمایت نمی‌كند و حتی قصد دخالت در این انتخابات را هم ندارد. واقعا چنین چیزی امكان دارد؟
  من كه شخصا معتقدم امكان برگزاری یك انتخابات دموكراتیك در هیچ فدراسیونی وجود ندارد. شما ببینید چند نفر می‌توانند در یك انتخابات اعمال نفوذ كنند. برای مثال یك نفر از وزارت ورزش به مدیران كل استان‌ها می‌گوید كه فلان كاندیدا باید پیروز انتخابات فلان فدراسیون شود. مدیركل هم رئیس هیات مربوطه استان را تحت فشار می‌گذارد كه باید به شخص مورد نظر وزارت رای بدهی. خب، در نهایت چه می‌شود؟ همان كه در گذشته اتفاق می‌افتاد. حال اگر فرد مورد نظر وزارت برنده شد كه هیچ اگر نشد، یا مدیران كل تحت فشار تغییر می‌كنند یا روسای هیات‌ها با دستور مدیران از كار بركنار خواهند شد.

  پس چاره چیست؟
  من می‌گویم انتخابات فدراسیون‌ها باید كاملا صوری شود و وزیر ورزش شخصا یك نفر را به عنوان رئیس فدراسیون انتصاب كند. این سبك دیگر هیچ مشكلی را به وجود نخواهد آورد. نه دعوایی بین هیات‌ها شكل می‌گیرد و نه وزارت ورزش با فرد برگزیده در آینده به مشكل خواهد خورد. ضمن آنكه رئیس فدراسیون هم می‌تواند تیم هماهنگ خود را در بدنه فدراسیون‌ها بچیند و با قدرت كار كند.

  اما همین كار نهادهای بین‌المللی را حساس می‌كند. اقدامی كه دخالت دولت در امور فدراسیون‌ها محسوب شود را نه فدراسیون‌های جهانی و نه كمیته‌ بین‌المللی المپیك نمی‌پذیرد؟
  شما فكر می‌كنید این نهادهای بین‌المللی نشسته‌اند و می‌بینند ما چه می‌كنیم؟ این حساسیت‌هایی كه در گذشته آنها در مورد ورزش ما پیدا كردند به خاطر شكایت‌های افراد داخل كشور خودمان بود. به هر حال همه راه‌های قانونی و حقوقی این مسئله باید اندیشیده شود تا وزیر ورزش یا هر كسی كه صاحب منصب است روسای فدراسیون‌ها را انتصاب كند.

  برسیم به بحث استعفای خطیب و كنار رفتن او از سرپرست فدراسیون كشتی. شما چند ماه با او در این فدراسیون كار كردیدو بعد مجبور به استعفا شدید. نظرتان در خصوص رفتن خطیب چیست؟
  من بحثم را برمی‌گردانم به چند سوال قبل‌تر شما در این مصاحبه. آنجا كه گفتم صلاحیت‌ها و برنامه‌های افراد ابتدا باید مورد بررسی قرار گیرد. متاسفانه حجت‌ا... خطیب وقتی به كشتی آمد حتی تعداد اوزان این رشته را نمی‌دانست. بارها دیدم كه او حتی در مورد اوزان مختلف تیم ملی بزرگسالان اشتباه می‌كرد. خب این یك فاجعه نیست؟ چطور می‌شود كه نفر اول تصمیم‌گیری كشتی یك كشور نداند تعداد اوزان این رشته چگونه تقسیم‌بندی شده‌اند. شاید اگر در زمان انتصاب ایشان به عنوان سرپرست فدراسیون كشتی قدری وزارت ورزش سامان داشت این اتفاق نمی‌افتاد.

  چرا این همه انتقاد به خطیب در فدراسیون كشتی وارد بود؟
  شاید خطیب آدم خوبی باشد اما او اصلا اعتقادی به كار سیستماتیك نداشت. به شدت اهل ریخت و پاش بود و مدیریت منابع را هم بلد نبود. او اصلا حرف گوش نمی‌كرد و اهل مشورت هم نبود. بارها با او در این خصوص صحبت می‌كردم اما فایده‌ای نداشت. مثلا من دبیر فدراسیون بودم و به لحاظ سیستماتیك همه امور اجرایی فدراسیون را باید من انجام می‌دادم اما او هیچ كاری به من نمی‌داد و خودش همه كارها را می‌كرد. خطیب شرح وظایفش را نمی‌دانست و حتی یك بار هم اساسنامه فدراسیون را مطالعه نكرده بود تا بداند باید چه كاری بكند و چه كاری نه. به نظرم مشكل اصلی خطیب در فدراسیون كشتی این بود كه نمی‌خواست قانونی كار كند. برای مثال وقتی شورای برون مرزی وزارت مجوز سفر 30 نفر را به یك رویداد بین‌المللی می‌داد او به اصرار خودش 40 نفر یا بیشتر را می‌برد. همین هم شد كه بدهی‌هایش روز به روز بیشتر شد و سر به 5 میلیارد تومان گذاشت.

  چرا هیچ‌وقت دلیل استعفایتان را از دبیری فدراسیون كشتی به طور واضح نگفتید؟
  در آن برهه دلیلی نداشت بگویم ولی حالا آن را می‌گویم. من همیشه اعتقاد دارم كه كار كردن در یك نظام اسلامی نوعی عبادت است. متاسفانه عدم مدیریت در فدراسیون كشتی كار من را به استعفا كشاند. من قریب به 18 سال در این فدراسیون كار كردم و هیچ‌گاه هم ادعایی نداشتم. نه اهل مسافرت بودم و نه هیچ وقت گله‌ای كردم. بزرگترین مشكل من با خطیب در این بود كه من نمی‌خواستم كار غیر قانونی در فدراسیون بكنم و آقایان با این مشكل داشتند. آنها بارها اصرار داشتند به كار غیر قانونی اما وقتی با مخالفت من مواجه شدند، در نهایت یك جوری مرا دك كردند تا خیالشان راحت شود.

  این مسائل را به وزارت‌نشینان خبر ندادید؟
  چه می‌گفتم؟ در آن زمان همه وزارت‌نشینان مازندرانی بودند و همشهری خطیب. گفتن فایده‌ای نداشت چون خطیب را خود محمد عباسی و دوستانش آورده بودند. در كنار این متاسفانه آدم‌هایی كه كنار خطیب بودند هم اینكاره نبودند. حسن رنگرز جوان بود و سبقه چندان مدیریتی نداشت. محمدرضا توپچی پسر خوبی بود اما واقعا اینكاره نبود. یا مثلا ابراهیم جوادی چه كمكی می توانست به خطیب در هیات رئیسه بكند. متاسفانه در ورزش ما شایسته سالاری نیست و همین اشتباه بزرگترین لطمات را به ورزش و مملكت ما وارد كرده. من اصلا نمی‌خواهم به تشكیلات فدراسیون برگردم اما ای كاش در دوره جدید رسول خادم یا هر كسی رئیس فدراسیون می‌شود بچه های ارزشی را به كار بگیرد و فضا را از چیزی كه هست قدری بهتر كند. من مسائل زیادی را می دانم كه نمی‌خواهم آنها را افشا كنم.

  این 5 میلیارد بدهی فدراسیون در زمان خطیب چگونه شكل گرفت؟
  دلایل زیادی داشت كه همه را نمی‌توانم بگویم اما به چند مورد آن اشاره می‌كنم. یكی از دلایل اصلی آن ریخت و پاش آقایان بود. آقای خطیب فدراسیون كشتی را پر از نیروهای اضافه كرده بود. بدون اغراق می‌گویم كه حتی رئیس جمهور هم به اندازه خطیب مشاور نداشت. اینها همه حقوق می‌خواستند و پول می‌گرفتند. یا مثلا من دیدم ایشان یكبار 35 هزار دلار پول فدراسیون را به رضا فتاحی كه گفته می‌شد رابط فدراسیون با فیلاست داد، بدون هیچ حساب و كتابی. یا مثلا در بحث خرید تشك‌ها اصلا معلوم نشد این بدهی نیم میلیاردی سر آن‌ها چگونه به وجود آمد.

  فكر می‌كنید حال كه بازار اختلاس داغ است، اختلاسی هم در این لابه‌لا اتفاق افتاده باشد؟
  من نمی‌توانم مدعی چیزهایی باشم كه نمی‌توانم اثبات‌شان كنم. پس در این مورد حرفی نمی‌زنم.

  یعنی باید بی خیال همه چیز شد و بدون هیچ بررسی این همه بدهی را به عنوان ارث به سرپرست یا رئیس بعدی سپرد؟
  نه باید برای همه پول‌هایی كه به فدراسیون تزریق می‌شود حساب و كتاب وجود داشته باشد. اگر كسی خلافی كرده نباید آن را به حال خودش رها كرد. خطیب یا هر كسی كه عامل این بدهی هاست باید بازخواست شود و نباید بی‌خیال آن شد. مطمئنا وقتی بازخواستی نباشد همین می‌شود كه هر كسی می‌آید بریز و بپاش می‌كند و بعد حجم زیادی از بدهی را بالا می‌آورد و می‌رود. آقایان بهتر است بدون ترس همه را سین جیم كنند و حتی این را از من شروع و بعد به آقایان برسند.

  منبع: روزنامه قانون

   

  پایان پیام
   

  عضویت در خبرنامه ایلنا
  نام و نشان: ایمیل*:

  آخرین اخبار

  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت
  مشاهده وب سایت

  Alternative content

  Alternative content

  مشاهده وب سایت

  Alternative content

  Alternative content

  مشاهده وب سایت

  Alternative content  پربیننده‌ترین خبرها